S M L

कर्नाटक चुनाव नतीजे: किस उम्मीदवार को कहां मिली जीत

बादामी में उन्होंने अपनी लाज बचा ली लेकिन चामुंडेश्वरी में वह बीजेपी उम्मीदवार से हार गए

Updated On: May 15, 2018 04:39 PM IST

FP Staff

0
कर्नाटक चुनाव नतीजे: किस उम्मीदवार को कहां मिली जीत
Loading...

कर्नाटक विधानसभा चुनाव के नतीजे आ गए हैं. बीजेपी सबसे बड़ी पार्टी बनकर उभरी है लेकिन किसी को बहुमत नहीं मिल पाया है. कांग्रेस के पूर्व सीएम सिद्धरमैया ने दो सीटों पर चुनाव लड़ा लेकिन वह एक ही सीट जीत पाए. बादामी में उन्होंने अपनी लाज बचा ली लेकिन चामुंडेश्वरी में वह बीजेपी उम्मीदवार से हार गए. देखिए पूरी लिस्ट कहां से किस पार्टी का कौन उम्मीदवार जीता.

 

सुलिया :  अंगारा एस (BJP) मुदीगेरे:   एमपी कुमारास्वामी (BJP) नारागुंड :  चंद्रकांतागौड़ा चन्नपागौड़ा पाटिल (BJP) शिमोगा रूरल:  केबी अशोक नाइक (BJP) विराजपत : के जी बोपैय्या (BJP) शिराहट्टी : रामप्पा सोबेप्पा लमानी (BJP) संदुर : ई तुकाराम (कांग्रेस) मूदाबिदरी : उमांता ए कोटियन (BJP) कंकागिरी : बस्वाराज दुरुगप्पा दादेशुगुर (BJP) जागालुर : एसव वी रामचंद्रा (BJP) शिगॉन : बस्वाराज बोमाई (BJP) देवानगिरी नॉर्थ : एस ए रविंद्रनाथ (BJP) हंगल: चनाबसप्पा महालिंगप्पा उदासी (BJP) हसन : प्रीतम जे गौड़ा (BJP) करकाल : वी सुनील कुमार (BJP) सेदाम : राजकुमार पाटिल (BJP) यादगिर: वेंकटगिरी मुडनाल (BJP)

पूरा ब्योरा यहां देखें

Bantval – B. Ramnath Rai (Cong) won by 17,850 votes ELECTED

Basavakalyan – Mallikarjun siddaramappa (JD-S) WON BY 15,893 VOTES ELECTED

Basavana Baggevadi – Shivanand Patil (Cong) WON BY 19,676 VOTES ELECTED

Basavangudi – Ravi Subrahmanya (BJP) WON BY 19,720 ELECTED

Belgaum dakshin – Sambhaji Patil (Ind) won by 5,310 votes ELECTED

Belgaum Rural – Sanjay Patil (BJP) WON BY 1,335 VOTES ELECTED

Belgaum Uttar – Firoze Nuruddin Saith (Cong) WON BY 18,210 ELECTED

Bellary – B. Sreeramulu (BSR Cong) won by 33,294 votes ELECTED

Bellary City – Anil Lad (Cong) WON BY 18,200 ELECTED

Belthangady- K. Vasantha Bangera (Cong) won by 15,741 ELECTED

Belur – Y. N. Rudresh Gowda (Cong) WON BY 7,629 ELECTED

Bhadravati – M J Appaji (JD-S) WON BY 44,099 ELECTED (C. M. Ibrahim 3rd place)

Bhalki – Eshwara (Cong) WON BY 9,669 VOTES ELECTED

Bhatkal – M. Subba Vaidya (Ind) won by 9,884 votes ELECTED

Bidar – N. Gurupadappa (KJP) WON BY 2,571 VOTES ELECTED

Bidar South – Ashok Kheny (Karnataka Makkala Paksha) WON BY 15,788 VOTES ELECTED

Bijapur City – Maqbool Bagawan (Cong) won by 9,380 ELECTED

Bilgi – J. T. Patil (Cong) WON BY 11,238 VOTES ELECTED

Bomanahalli – Satish Reddy (BJP) won by 25,852 ELECTED

Byadagi – Basavaraj Neelappa (Cong) won by 13,359 ELECTED

Byatarayanapura – Krishna Byregowda (Cong) won by 32,400 ELECTED

Byndoor – K. Gopala Poojary (Cong) won by 31,149 votes ELECTED

  1. V. Raman Nagar – S. Raghu (BJP) WON BY 8,462 VOTES ELECTED
Challakere – T. Raghumurthy (Cong) won by 23,123 ELECTED

Chamaraja – Vasu (Cong ) won by 12,915 ELECTED

chamarajanagar – C. Puttarangashetty (Cong) won by 11,196 ELECTED

Chamarajapet – B. Z. Zameer Ahmed Khan (JD-S) won by 30,162 ELECTED

Chamundeshwari – G. T. Devegowda (JD-S) WON BY 7,103 VOTES ELECTED

Channagiri – V. rajanna (Cong) WON BY 1,773 VOTES ELECTED

channapatna – C. P. Yogeshwar (Samajwadi Party) won by 6,464 votes ELECTED

chickapet – R. V. Devraj (Cong) won by 13,059 ELECTED

Chikaballapur – Dr. K. Sudhakar (Cong) won by 15,048 ELECTED

Chikkodi-Sadalge – B. H. Prakash (Cong) WON BY 76,588 VOTES ELECTED

Chikmagalur – C. T. Ravi (BJP) won by 10,988 ELECTED

Chikanayakanhali – C. B. Sureshbabu (JD-s) won by 11,139 ELECTED

Chintamani – J. K. Krishna reddy won by 1,773 ELECTED

Chitradurga – G. H. Thippareddy (BJP) WON BY 26,718 ELECTED

Chittapur – Priyank Khadge (Cong) WON BY 31,191 VOTES ELECTED

Dasarahalli – S. Muniraju (BJP) WON BY 10,828 VOTES ELECTED

Davangere North – S. S. Mallikarjuna (Cong) won by 57,280 ELECTED

Davangere South – S. Shivashankarappa (Cong) WON BY 40,158 ELECTED

Devadurga – A. Venkatesh Naik (Cong) WON BY 3,700 VOTES ELECTED

Devanahalli – P. Munishamappa (JD-S) WON BY 1942 VOTES ELECTED

Devar Hippargi – A. S. Patil (Cong) WON BY 8096 ELECTED

Dharwad – Vinay Kulkarni (Cong) WON BY 18320 ELECTED

Dodaballapur – T. venkataramanaiah (Cong) WON BY 1447 ELECTED

Gadag – H K Patil (Cong) WON BY 33,727 ELECTED

Gandhi Nagar – Dinesh gundu Rao (Cong) WON BY 22,607 ELECTED

Gangawati – Iqbal Ansari (JD-S) WON BY 29,881 ELECTED

Gauri Bidanur – N. H. Shivshankar Reddy (Cong) won by 5,773 ELECTED

Gokak – J. Ramesh Laxmanrao (Cong) WON BY 8,005 ELECTED

Govindrajnagar – Priyakrishna (Cong) won by 42,460 ELECTED

Gubbi – S. R. Shrinivas (Vasu) (JD-S) WON BY 7,244 ELECTED

Gulbarga Dakshin – Dattatreya C. Patil (BJP) WON BY 9970 ELECTED

Gulbarga Rural – G. Ramakrishna (Cong) WON BY 7218 ELECTED

Gulbarga Uttar – Qamarul Islam (Cong) WON BY 20,121 ELECTED

Gundlupet – H. S. Mahadeva Prasad (Cong) WON BY 7,675 ELECTED

Gurmitkal – Baburao chinchanasoor (Cong) WON BY 1650 ELECTED

Hadagalli- P. T. Parmeshwar Naik (Cong) won by 40,810 ELECTED

Hagaribomanahalli – Bheemanaik (JD-S) WON BY ONLY 125 VOTES ELECTED

Haliyal – R. V. Deshpande (Cong) won by 6,’ ELECTED

Hangal – Manohar Tahashildar (Cong) WON BY 5,685 ELECTED

Hanur- R. Narendra (Cong) won by 11,549 ELECTED

Harapanahalli – M P Ravindra (Cong) won by 8,406 ELECTED

Harihar – H. S. Shivshankar (JD-S) WON BY 19,053 ELECTED

Hassan – H. S. Prakash (JD-S) won by 4,196 ELECTED

Haveri – L. M. Rudrappa (Cong) won by 30,208 ELECTED

Hebbal – R. Jagdeesh Kumar (BJP) WON BY 5136 ELECTED

Heggadadevankote – S. Chikkanadu (JD-S) WON BY 12,498 ELECTED

Hirekerur – U. B. Banakar (KJP) WON BY 2,606 ELECTED

Hiriyur – D. Sudhakar (Cong) WON BY 1,205 ELECTED

Holalkere – H. Anjaneya (Cong) won by 12,864 ELECTED

Holenarsipur – H. D. Revanna (JD-S) WON BY 30,058 ELECTED

Homnabad – Rajshekhar Patil (Cong) WON BY 24,500 ELECTED

Honnali – D. G. Shanta Gowda (Cong) won by 18,738 ELECTED

Hosadurga – B. G. Govindappa (Cong) won by 20,017 ELECTED

Hosakote – M T B Nagaraj (Cong) WON BY 7139 ELECTED

Hubli Dharwad west – Arvind Bellad (BJP) WON BY 11,182 ELECTED

Hubli Dharwad central – Chief Minister Jagdish Shettar WON BY 7854 VOTES ELECTED

Hubli Dharwad East – Abbayya Prasad (Cong) WON BY 13,522 ELECTED

Hukkeri – Umesh Vishwanath (BJP) won by 57,426 ELECTED

Hungund – K. V. Shivshankarappa (Cong) WON BY 15,797 ELECTED

Hunsur – H. P. Manjunath (Cong) WON BY 40,207 VOTES ELECTED

Indi – Y. Vittalgouda Patil (Cong) won by 33,302 ELECTED

Jagalur – H. P. Rajesh (Cong) WON BY 36,890 ELECTED

Jamkhandi – S. B. Nyamagouda (Cong) won by 21,152 ELECTED

Jevargi – Ajay Dharam Singh (Cong) WON BY 36,700 VOTES ELECTED

  1. r. Pura – B. Basavrage (Cong) WON BY 24,001 ELECTED
Kadur – Y. S. V. Datta (JD-S) won by 42,433 ELECTED

Kagvad – Bharamgowd Kage (BJP) won by 2,887 ELECTED

Kalghatgi – Santosh Lad (Cong) WON BY 44,661 VOTES ELECTED

Kampli – T. H. Suresh Baba (BSR Cong) won by 34,396 votes ELECTED

Kanakagiri – Shivaraj Sangappa(Cong) WON BY 5052 ELECTED

Kanakapura – D. K. Shivkumar (Cong) WON BY 31,424 VOTES ELECTED

Kapu – Vinay Kumar Sorake (Cong) elected by 1,855 votes ELECTED

Karkal – V. Sunil Kumar(BJP) won by 4,254 ELECTED

Karwar – Santeesh Sail Krishna (Ind) won by 35,880 ELECTED

Khanapur – Arvind Patil (Ind) WON BY 16,152 ELECTED

Kittur- D. B. Inamdar (Cong) WON BY 18,290 ELECTED

Kolar – R. V. Prakash (Ind) won by 12,591 ELECTED

Kolar gold field – Y. Ramakka (BJP) won by 26,022 ELECTED

Kollegal – S. Jayanna (Cong) won by 1,019 ELECTED

Koppal – K. Raghavendra Basavaraj (Cong) WON BY 26,788 ELECTED

Koratagere – P. R. Sudhakar (JD-S) won by 18,155 ELECTED

Krishnaraja – M. K. Somashekhar (Cong) WON BY 6065 ELECTED

Krishnarajnagar – Sa.Ra.Mahesh (JD-S) won by 15,052 ELECTED

Krishnarajapet – Narayanagowda (JD-s) WON BY 9243 ELECTED

Kudachi – P. Rajeev (BSR Cong) WON BY 46,234 ELECTED

Kudligi – B. Nagendra (Ind) WON BY 24,803 ELECTED

Kumta – Sharda Mohan Shetty (Cong) WON BY ONLY 420 VOTES ELECTED

Kundapura – H. Srinivasa Shetty (Ind) won by 40,611 ELECTED

Kundgol – Channabasappa (Cong) WON BY 21,072 ELECTED

Kunigal – D. Nagarajaiah (Jd-S) WON BY 9,632 ELECTED

Kushtagi – D. Hanamagouda Patil (BJP) WON BY 3037 VOTES ELECTED

Lingsugur – D. V. Manappa (JD-S) WON BY 1,286 ELECTED

Maddur – D. C. Thamanna JD-S won by 31,958 ELECTED

Madhugiri – K. N. Rajanna Cong WON BY 14427 ELECTED

Madikeri – Appachu (Ranjan) (BJP) WON BY 4629 ELECTED

Magadi – H C Balakrishna (JD-S) WON BY 14,359 ELECTED

Mahadevapura – Anind Limbavat (BJP) WON BY 6,149 ELECTED

Malavalli – P. M. Narendra Swami (Cong) won by only 538 votes ELECTED

Malleshwaram – Dr Ashwath Narayan (BJP) won by 21,066 ELECTED

Malur – K S Manjunathgowda (JD-S) WON BY 18,764 ELECTED

Mandya – M H Ambareesh (Cong) WON BY 42,937 ELECTED

Mangalore – U T Khader (Cong) WON BY 29,111 ELECTED

Mangalore City North – B. A. Mohiuddin Bava (Cong) WON BY 5,373 ELECTED

Mangalore City South – J. R. Lobo (Cong) WON BY 12,275 ELECTED

Manvi – G. Hampayya (Cong) WON BY 6987 ELECTED

Maski – Pratpgowda Patil (Cong) WON BY 19,147 VOTES ELECTED

Mayakonda- K. Shivmurthy (Cong) WON BY ONLY 594 VOTES ELECTED

Melukote – K. S. Puttannaih (Sarvodaya Karnataka Paksha) WON BY 9,848 ELECTED

Molakalmuru – S. Thippeswamy (BSR Cong) WON BY 7,169 ELECTED

Moodabidri – K. Abhaychandra (Cong ) WON BY 4,550 ELECTED

Muddabihal – Appaji Channabasavaraj (Cong) WON BY 12,202 ELECTED

Mudhol – govind M. Karjol (BJP) WON BY 5178 ELECTED

Mudigere – B. B. Ningaiah (JD-S) WON BY ONLY 635 VOTES ELECTED

Mulbagal – G. Manjunath (Ind) WON BY 33,734 VOTES ELECTED

Nagamangala – N. Chaluvarayaswamy (JD-S) WON BY 20,363 ELECTED

Nagthan – Raju Alagur (Cong) won by 667 votes only ELECTED

Nanjangud – V. Srinivas Prasad (Cong) WON BY 8941 ELECTED

Narasimharaja – Tanveer Sait (Cong) WON BY 8370 ELECTED

Nargund – B r Yavgal (Cong) WON BY 8585 VOTES ELECTED

Navalgund – N. H. Konaraddi (JD-S) WON BY 2669 ELECTED

Nelamangala – Dr. K. Srinivasmurthy (JD-S) WON BY 15,103 ELECTED

Nippani – Shashikala Annasaheb Jolle (BJP) WON BY 18,662 ELECTED

Padmanaba Nagar – R. Ashoka (BJP) WON BY 20,123 ELECTED

Pavagada – K. M. Thimarayappa (JD-S) WON BY 4,863 VOTES ELECTED

Pulakeshinagar – A. Srinivasamurthy (JD-S) WON BY 10,199 ELECTED

Puttur – Shakuntala shetty (Cong) WON BY 4,289 ELECTED

Raichur – Dr Shivraj Patil (JD-S) WON BY 7871 ELECTED

Raichur Rural – Thipparaju (BJP) WON BY 3270 ELECTED

Rajaji Nagar – S. Suresh Kumar (BJP) WON BY 14,767 ELECTED

Rajarajeshwari Nagar – Muniratna (Cong) WON BY 18,813 ELECTED

Ramanagaram – H D Kumaraswamy (JD-S) WON BY 25,398 VOTES ELECTED

Ramadurg- Ashok Mahadevappa (Cong) won by 4,984 ELECTED

Ranibennur – K. B. Koliwad (Cong) WON BY 6,788 ELECTED

Raybag – Duryodhan Mahalingappa (BJP) WON BY ONLY 829 VOTES ELECTED

Ron – Gurupadagowda Patil (Cong) WON BY 18,227 ELECTED

Sagar- K. Thimappa (Cong) WON BY 41,248 ELECTED

Sakaleshpur – H. K. Kumaraswamy (JD-S) WON BY 33,069 ELECTED

Sandur – E. Tukaram (Cong) WON BY 44,631 ELECTED

Sarvagnanagar – K. Joseph George (Cong) WON BY 22,854 ELECTED

Saundatti Yellamma – Anand Vishwanath Mamani (BJP) WON BY 16,042 ELECTED

Sedam – Dr Sharan Prakash Patil (Cong) WON BY 11895 ELECTED

Shahapur – Guru Patil (KJP) WON BY 5,796 ELECTED

Shanti Nagar – N. A. Haris (Cong) WON BY 20,187 ELECTED

Shiggaon – Basavaraj Bommai (BJP) WON BY 9,503 ELECTED

Shikaripura – former chief minister B. S. Yeddyurappa (KJP) WON BY 24,425 ELECTED

Shimoga – K. B. Prasanna Kumar (Cong) WON BY ONLY 278 VOTES ELECTED

Shimoga Rural – Sharad Puryanaik (JD-S) WON BY 10,109 ELECTED

Shirahatti – D. R. Shidalingappa (Cong) WON BY ONLY 315 VOTES ELECTED

Shivaji Nagar – R. Roshan Baig (Cong) WON BY 20,855 ELECTED

Shorapur – Raja Venkatappa Naik (Cong) WON BY 4,075 ELECTED

Shravanabelagola – C. N. Balakrishna (JD-S) WON BY 24,142 ELECTED

Srirangapattana – A. B. Ramesh Bandisiddegowda (JD-S) WON BY 13,624 ELECTED

Sidlaghatta – M. Rajanna (JD-S) WON BY 15,479 ELECTED

Sindgi – B. Ramesh Balappa (BJP) WON BY ONLY 752 VOTES ELECTED

Sindhanur – B. HamapanGowda (Cong) WON BY 13,016 ELECTED

Sira- T. B. Jayachandra (Cong) WON BY 14,681 ELECTED

Sirsi – Anand Kageri visheswhar Hegde (BJP) WON BY 3,059 ELECTED

Siruguppa – B. M. Nagaraja (Cong) won by 21,814 ELECTED

Sorab – S. Madhu Bangarappa (JD-S) WON BY 21,225 ELECTED

Sringeri – D. N. Jeevraja (BJP) WON BY 3452 VOTES ELECTED

Afzalpur – M. Venkayyah Guttedar (Cong) WON BY 5,238 VOTES ELECTED

Aland- Ramchandra Bhojraj (KJP) WON BY 17,114 ELECTED

Anekal – B. Shivanna (Cong) WON BY 40,182 ELECTED

Arabhavi – Balachandra Laxmanrao (BJP) won by 75,221 votes ELECTED

Arkalgud – A. Manju (Cong) WON BY 8794 ELECTED

Arsikere – K. M. Shivalinga Gowda (JD-S) WON BY 29,631 ELECTED

Athani- Laxman Sangappa (BJP) WON BY 23,771 ELECTED

Aurad – Prabhu Chavan (BJP) WON BY 23191 ELECTED

BTM layout – Ramalingareddy (Cong) won by 49,048 votes ELECTED

Babaleshwar – M. B. Patil (Cong) WON BY 4355 ELECTED

Badami – C. Balappa Bhimappa (Cong) WON BY 15,113 ELECTED

Bagalkot – M. HUllappa (Cong) WON BY 2,900 ELECTED

Bagepalli – S. N. Subbareddy (Ind) won by 30,755 ELECTED

Bailhongal – Vishwanath Patil (KJP) won by 3,621 ELECTED

Bangalore South M. Krishnappa (BJP) WON BY 30,162 ELECTED

Bangarapet – S. N. Narayanaswamy (Cong) WON BY 28,377 ELECTED

Srinivaspura – K. R. Rameshkumar (Cong) WON BY 3,893 ELECTED

Sullia – S. Angara (BJP) won by 1,373 votes ELECTED

  1. Narsipur – Dr H C Mahadevappa (Cong) WON BY ONLY 323 VOTES ELECTED
Tarikere – G. H. Srinivasa (Cong) WON BY 899 VOTES ELECTED

Terdal – Umashree (Cong) WON BY 2,599 VOTES ELECTED

Tiptur – K. Shadakshari (Cong) WON BY 11,602 ELECTED

Tirthahalli – K. Ratnakar (Cong) WON BY 1343 ELECTED

Tumkur City – Dr. S. Rafiq Ahmed (Cong) WON BY 3,608 ELECTED

Tumkur Rural – B. Suresh Gowda (BJP) WON BY 1,572 ELECTED

Turuvekere – M. T. Krishnappa (JD-S) WON BY 8925 ELECTED

Udupi- Pramod Madhvaraj (Cong) won by 39,524 ELECTED

Varuna – Congress leader K. Siddaramaiah WON BY 29,641 VOTES ELECTED

Vijay Nagar – M. Krishnappa (Cong) WON BY 32,642 ELECTED

Vijayanagara – Anand Singh (BJP) WON BY 30,637 VOTES ELECTED

Virajpet – K. G. Bopaiah(BJP) WON BY 3,414 ELECTED

Yelahanka – S. R. Vishwanath (BJP) WON BY 18,397 ELECTED

Yelburga – Basavaraj Rayareddy (Cong) WON BY 16,900 ELECTED

Yellapur – Ajbail Shivram Hebbar (Cong) WON BY 24,492 ELECTED

Yemkanmardi – Sateesh Laxmanrao Jarakiholi(Cong) WON BY 24,350 ELECTED

Yeshvanthapura – S. T. Somashekhar (Cong) WON BY 29,100 VOTES ELECTED

 

0
Loading...

अन्य बड़ी खबरें

वीडियो
फिल्म Bazaar और Kaashi का Filmy Postmortem

क्रिकेट स्कोर्स और भी

Firstpost Hindi